„11. Tinerele Fete”, Selecțiuni din Manualul general (2023).
„11. Tinerele Fete”, Selecțiuni din Manualul general
11.
Tinerele Fete
11.1
Scopul și organizarea
11.1.1
Scopul
Organizația Tinerele Fete ajută tinerele fete să facă legăminte sacre și să le țină, precum și să-și consolideze convertirea la Isus Hristos și Evanghelia Sa.
11.1.2
Crezul Tinerelor Fete
„Sunt o fiică preaiubită a unor Părinți Cerești și am o natură divină și un destin divin.
În calitate de ucenică a lui Isus Hristos, mă străduiesc să devin ca El. Caut să primesc revelație personală și acționez potrivit acesteia și îi păstoresc pe alții în numele Său sfânt.
Voi fi o martoră a lui Dumnezeu în toate timpurile și în toate lucrurile și în toate locurile.
Pe măsură ce mă pregătesc pentru exaltare, prețuiesc darul pocăinței și caut să mă îmbunătățesc în fiecare zi. Cu credință, îmi voi întări căminul și familia, voi face și voi ține legăminte sacre și voi primi rânduielile și binecuvântările templului sfânt.”
11.1.3
Clasele
Tinerele fete devin membre ale unei clase a Tinerelor Fete începând cu luna ianuarie a anului în care împlinesc 12 ani.
Episcopatele și conducătoarele adulte ale Tinerelor Fete hotărăsc, rugându-se, cum să organizeze clasele în funcție de vârstă. Fiecare clasă, indiferent de mărime, trebuie să aibă o președintă și, unde este posibil, una sau două consiliere și o secretară.
11.2
Participarea la lucrarea lui Dumnezeu de salvare și exaltare
11.2.1
Să trăim potrivit Evangheliei lui Isus Hristos
11.2.1.2
Învățarea Evangheliei
Adunările claselor se desfășoară în a doua și a patra duminică a fiecărei luni. Ele durează 50 de minute. O membră a președinției clasei conduce. Ea conduce clasa când se recită crezul și când este timpul pentru sfătuire despre însărcinări și alte aspecte.
Apoi, o membră a clasei sau o conducătoare adultă conduce predarea din Evanghelie.
11.2.1.3
Slujirea și activitățile
Slujirea și activitățile trebuie să clădească mărturiile, să întărească familiile, să încurajeze unitatea clasei și să ofere ocazii de a-i binecuvânta pe alții.
Unele slujiri și activități trebuie să includă atât tinerii băieți, cât și tinerele fete, mai ales în cazul tinerilor mai mari.
Activități anuale. Pe lângă activitățile obișnuite ale tinerelor, tinerele fete pot, de asemenea, să participe în fiecare an la următoarele:
-
o tabără a Tinerelor Fete [vedeți Young Women Camp Guide (Îndrumar privind tabăra Tinerelor Fete)].
-
o conferință a tinerilor la nivel de episcopie sau țăruș ori o conferință Pentru întărirea tineretului (FSY).
11.2.1.4
Dezvoltarea personală
În eforturile lor de a deveni mai asemănători Salvatorului, tinerii sunt invitați să stabilească obiective pentru a progresa spiritual, social, fizic și intelectual (vedeți Luca 2:52).
Pentru mai multe informații, vedeți ChildrenandYouth.ChurchofJesusChrist.org;
11.2.2
Să ne îngrijim de cei aflați la nevoie
Tinerele fete trebuie să aibă cu regularitate ocazii de a sluji altora din familie și împreună cu familia, în timpul activităților tinerelor și pe cont propriu.
11.2.2.1
Păstorirea
Tinerele fete pot primi însărcinări privind păstorirea începând cu luna ianuarie a anului în care împlinesc 14 ani. Pentru mai multe informații, vedeți capitolul 21.
11.2.3
Să-i invităm pe toți să primească Evanghelia
Tinerele fete invită pe toată lumea să primească Evanghelia fiind „[martore ale] lui Dumnezeu în toate timpurile și în toate lucrurile și în toate locurile” (Mosia 18:9).
Părinții și conducătoarele pot ajuta tinerele fete să se pregătească să împărtășească Evanghelia de-a lungul vieții lor.
11.2.4
Să unim familiile pentru eternitate
Tinerele fete pot ajuta, în multe moduri, la unirea familiilor pentru eternitate.
-
își cinstesc părinții și sunt exemple, în căminele lor, de oameni care trăiesc asemenea lui Hristos;
-
se pregătesc să primească rânduielile din templu, inclusiv căsătoria eternă;
-
identifică strămoși care au nevoie de rânduieli din templu (vedeți FamilySearch.org);
-
participă la botezuri și confirmări pentru cei morți cât de des le permit circumstanțele;
11.3
Conducerea Tinerelor Fete la nivel de episcopie
11.3.1
Episcopatul
Cea dintâi responsabilitate a episcopului este de a se îngriji de tinerele fete și de tinerii băieți din episcopia sa. El și consilierii lui le învață numele și le înțeleg circumstanțele de acasă. Ei se întâlnesc cu fiecare tânără fată de cel puțin două ori pe an (vedeți 31.3.1).
Episcopul răspunde de organizația Tinerele Fete la nivel de episcopie. El se întâlnește cu regularitate cu președinta Tinerelor Fete.
Episcopul și consilierii săi participă cu regularitate la adunările, slujirea și activitățile Tinerelor Fete.
11.3.2
Președinția adultă a Tinerelor Fete
Episcopul cheamă și pune deoparte o femeie adultă care să slujească în calitate de președintă a Tinerelor Fete. Dacă unitatea este suficient de mare, ea recomandă una sau două femei adulte pentru a fi chemate în calitate de consiliere ale sale (vedeți capitolul 30).
Într-o unitate mică, președinta Tinerelor Fete poate fi singura conducătoare adultă chemată pentru organizația Tinerele Fete. În acest caz, ea lucrează alături de părinți pentru a organiza lecțiile și activitățile pentru tinerele fete.
Dacă o ramură nu are o președintă a Tinerelor Fete, președinta Societății de Alinare poate ajuta părinții să predea tinerelor fete până când va fi chemată o președintă a Tinerelor Fete.
Președinta Tinerelor Fete are responsabilitățile de mai jos. consilierele sale o ajută:
-
slujește în consiliul episcopiei.
-
slujește în calitate de membră a consiliului tinerilor la nivel de episcopie (vedeți 29.2.6);
-
păstoresc fiecare tânără fată;
-
le învață pe celelalte conducătoare ale Tinerelor Fete și pe membrele președințiilor claselor responsabilitățile lor;
-
se sfătuiește cu tinerele fete despre încercări care nu necesită implicarea episcopului sau nu au legătură cu abuzul (vedeți 32.3, 31.3.1 și 38.6.2);
11.3.4
Președinția și secretara clasei
11.3.4.1
Chemarea, susținerea și punerea deoparte
Fiecare clasă a Tinerelor Fete trebuie să aibă o președinție a clasei.
Un membru al episcopatului cheamă o tânără fată să slujească în calitate de președintă a unei clase. Când sunt suficiente tinere fete care să slujească, ea se gândește, rugându-se, la membre ale clasei pe care să le recomande pentru a sluji în calitate de consiliere și secretară.
După oferirea acestor chemări, un membru al episcopatului prezintă tinerele fete pentru votul de susținere în cadrul clasei lor. Episcopul sau un consilier desemnat le pune deoparte pe tinerele fete.
11.3.4.2
Responsabilități
Președintele claselor slujesc în cadrul consiliului tinerilor la nivel de episcopie (vedeți 11.3.4.4). Președințiile claselor au, de asemenea, următoarele responsabilități:
-
conduc acțiunile clasei pe care le implică participarea la lucrarea lui Dumnezeu de salvare și exaltare (vedeți capitolul 1);
-
ajung să cunoască fiecare tânără fată și să îi slujească, inclusiv pe cele și celor care nu vin la adunările clasei.
-
planifică și conduc adunările de duminica ale clasei (vedeți 11.2.1.2);
-
planifică și desfășoară slujirea și activitățile clasei (vedeți 11.2.1.3);
11.3.4.3
Adunarea președinției clasei
Președințiile claselor Tinerelor Fete se întrunesc cu regularitate. Președinta clasei conduce aceste adunări. Conducătoarele adulte ale Tinerelor Fete desemnate să sprijine președinția clasei participă și ele.
11.3.4.4
Consiliul tinerilor la nivel de episcopie
Pentru mai multe informații despre consiliul tinerilor la nivel de episcopie, vedeți 29.2.6.
11.6
Îndrumări și reguli suplimentare
11.6.1
Protejarea tinerilor
Când adulții interacționează cu tinerii în cadrul adunărilor Bisericii, cel puțin doi adulți responsabili trebuie să fie prezenți. S-ar putea să fie necesar să combinați clase pentru a face posibil acest lucru.
Toți adulții care lucrează cu tineri trebuie să participe la instruirea Protejarea copiilor și tinerilor în interval de o lună de la susținere (ProtectingChildren.ChurchofJesusChrist.org).