„Veniți la El”, Pentru întărirea tineretului, mart. 2023.
Rând după rând
Veniți la El
Salvatorul ne invită să punem poverile noastre pe umerii Săi.
Ilustrație de Annie Henrie Nader
Veniți la Mine
Putem veni la Salvator învățând Evanghelia Sa, având credință în El, pocăindu-ne, făcând legăminte și ținându-le și urmând exemplul Său.
trudiți… împovărați
Munca fizică și poverile fizice ne pot obosi, dar la fel pot și cele mentale, emoționale și spirituale. Salvatorul ne oferă pacea Sa, indiferent de ce fel de poveri putem purta.
jug
Un jug este o unealtă care leagă două animale, astfel încât să poată trage o încărcătură împreună, cum ar fi un plug sau o căruță. Jugul are, de obicei, o bârnă din lemn așezată pe umărul fiecărui animal, distribuind greutatea.
a învăţa
Putem învăța despre Isus Hristos studiind învățăturile Sale și exemplul Său – și încercând să le urmăm.
odihnă
Odihna Salvatorului este pacea Sa, care ne liniștește mintea și spiritul. El ne ajută să biruim grijile lumești și ne dă tărie spirituală când ne simțim slabi.
bun… ușoară
A lua jugul Salvatorului asupra noastră înseamnă a ne lega de El prin legăminte. Înseamnă să ne oferim inima Lui și lucrării Sale. Când facem aceasta, poverile noastre sunt mai ușoare deoarece El ne ajută.