Tinerele Fete
Clase şi simboluri
Albină, vârsta 12 şi 13 ani
Albina a fost un simbol al armoniei, cooperării şi muncii pentru primii pionieri ai Bisericii. Albina a fost, de asemenea, primul nume sub care au fost cunoscute tinerele fete. Astăzi, Albinele învaţă să lucreze împreună, în armonie şi cooperare, întărindu-şi credinţa în Isus Hristos şi pregătindu-se să susţină adevărul şi neprihănirea. Acum este timpul să vă „ridicaţi şi [să] străluciţi” (D&L 115:5).
Trandafir, vârsta 14 şi 15 ani
Numele de Trandafir are ca izvor de inspiraţie Asociaţia de perfecţionare reciprocă, organizaţie istorică ce a adoptat trandafirul ca simbol al dragostei, credinţei şi purităţii. Trandafirii de astăzi învaţă despre dragoste, credinţă şi puritate pe măsură ce îşi întăresc mărturia, acceptă valorile Tinerelor Fete şi acţionează potrivit lor.
Laur, vârsta 16 şi 17 ani
Timp de secole, cununa de laur a fost o coroană împletită din frunze de laur. Ea este înmânată cuiva care încheie realizarea unui lucru important ca simbol al cinstei şi al împlinirii. Laurii de astăzi îşi încheie pregătirea pentru a face şi a ţine legăminte sacre şi a primi rânduielile din templu.