Să ne cinstim părinții înseamnă să-i iubim, să-i respectăm și să-i ascultăm. Isus Și-a cinstit părinții, pe Maria și pe Iosif, de pe pământ. De asemenea, El Și-a cinstit Tatăl Ceresc ținând poruncile.
Pe măsură ce a crescut, Isus Și-a ascultat părinții pământeni. El i-a iubit și a avut grijă de ei. Chiar și când murea pe cruce, El i-a cerut unuia dintre ucenicii Săi să aibă grijă de mama Sa.
Imagine
boy reading to his brother
Eu ajut menținându-mi camera îngrijită. De asemenea, o ajut pe mama să pregătească masa pentru micul dejun, pentru prânz și pentru cină. Ajut cu animalele de companie, îmi strâng jucăriile și am grijă de fratele meu mai mic.