Capitolul 34
Băiatul stăpânit de un duh rău
Într-o zi, un om L-a rugat pe Salvator să-l ajute pe fiul lui. Băiatul avea un duh rău în el. Ucenicii încercaseră să-l vindece pe băiat, dar nu putuseră.
Isus i-a spus omului să-l aducă pe fiul lui la El. Când băiatul a venit, duhul rău l-a făcut să cadă la pământ.
Salvatorul a întrebat de cât timp se afla duhul rău în băiat. Tatăl a spus că se afla în el din copilărie.
Isus a spus că El va putea vindeca pe fiu dacă tatăl avea credinţă. Tatăl a început să plângă. El a spus că avea credinţă. Dar L-a rugat pe Isus să-l ajute să aibă şi mai multă credinţă.
Isus a poruncit duhului rău să iasă din băiat şi să nu mai intre niciodată în el. Duhul rău s-a înfuriat. El a făcut din nou rău băiatului. Apoi, s-a supus lui Isus şi a plecat.
Băiatul a rămas nemişcat aşa încât mulţi oameni au spus că era mort. Dar Isus l-a luat de mână şi l-a ajutat să se ridice. Băiatul era vindecat. Duhul rău plecase.
Mai târziu, ucenicii L-au întrebat pe Isus de ce ei nu putuseră să scoată duhul rău din băiat. Isus le-a spus că, uneori, ei trebuia să postească şi să se roage pentru a putea vindeca o persoană.