A treia pildă
Fiul risipitor
Un om avea doi fii. Omul a promis să le dea averea sa când va muri. Fiul mai mic nu a vrut să aştepte. El i-a cerut tatălui său partea lui de bani. Tatăl i-a dat-o.
Fiul a luat banii şi a plecat de acasă. El s-a dus în altă ţară. Fiul a păcătuit din nou şi din nou. El a cheltuit toţi banii.
În cele din urmă, fiul nu a mai avut bani pentru a-şi cumpăra mâncare. Îi era foarte foame. A cerut ajutorul unui om. Omul l-a angajat să-i hrănească porcii.
Fiul era atât de înfometat încât voia să mănânce hrana porcilor. El ştia că slugile din casa tatălui său aveau mâncare mai bună decât el.
El a hotărât să se pocăiască şi să ceară să fie slugă în casa tatălui său. Când fiul se îndrepta spre casă, tatăl lui l-a văzut venind.
Tatăl a alergat în întâmpinarea fiului. El l-a îmbrăţişat şi l-a sărutat.
Fiul i-a spus tatălui său că păcătuise. Simţea că nu era demn să fie numit fiul tatălui său.
Tatăl i-a spus unei slugi să aducă cele mai bune haine şi să le pună pe fiul său. Slugile i-au pus încălţăminte în picioare şi un inel pe deget.
Tatăl le-a spus slugilor să pregătească un ospăţ. El dorea ca toţi să sărbătorească. Fiul care păcătuise se pocăise şi se întorsese acasă.
Fiul mai mare lucra pe ogor. Când a venit acasă, a auzit muzică şi dans. O slugă i-a spus că fratele lui mai mic se întorsese acasă. Tatăl lui dorea ca toată lumea să sărbătorească.
Fiul mai mare s-a mâniat şi nu a vrut să intre în casă. Tatăl lui a ieşit afară să vorbească cu el.
Tatăl era recunoscător că fiul mai mare stătuse întotdeauna cu el. Tot ce avea tatăl urma să fie al lui. Tatăl a mai spus că era drept să sărbătorească. El era bucuros că fiul mai mic se pocăise şi se întorsese acasă.
Isus a spus fariseilor cele trei pilde, deoarece voia ca ei să ştie cât de mult iubeşte Tatăl Ceresc pe fiecare. El îi iubeşte pe oamenii care se supun Lui. El îi iubeşte şi pe păcătoşi, dar Tatăl Ceresc nu-i poate binecuvânta până nu se pocăiesc. El vrea ca păcătoşii să se pocăiască şi să se întoarcă la El. Şi El vrea ca noi să-i ajutăm să facă acest lucru şi să fim bucuroşi când ei se întorc.