Vjeronauk
Uvod u priručnik za Nauk i saveze i povijest Crkve za učitelje vjeronauka


Uvod u priručnik za Nauk i saveze i povijest Crkve za učitelje vjeronauka

Naša svrha

Cilj Vjeronauka i Instituta vjere navodi:

»Naš je cilj pomoći mladima i mladim odraslim osobama razumjeti i osloniti se na naučavanja i Pomirenje Isusa Krista, osposobiti se za blagoslove hrama i pripremiti sebe, svoje obitelji i druge za vječni život sa svojim Ocem na Nebu.

Kako bismo ostvarili svoj cilj, podučavamo polaznike o nauku i načelima evanđelja prema Svetim pismima i riječima proroka. Taj se nauk i načela podučavaju na način koji vodi k razumijevanju i izgrađivanju. Pomažemo polaznicima da ostvare svoju ulogu u procesu učenja i pripremamo ih da druge podučavaju evanđelju.

Kako biste pomogli ostvariti ove ciljeve, vi i polaznici koje podučavate, potaknuti ste da pripojite sljedeće temelje naučavanja i učenja evanđelja dok zajedno proučavate Sveta pisma:

  • podučavati i učiti po Duhu;

  • njegovati ozračje učenja ispunjeno ljubavlju, poštovanjem i svrhom;

  • svakodnevno proučavati Sveta pisma i čitati tekstove potrebne za tečaj; (Tablice za praćenje čitanja Svetih pisama mogu se pronaći u dodatku na kraju ovog priručnika, na stranici LDS.org i na stranici store.lds.org [stavka br. 10494].)

  • razumjeti kontekst i sadržaj Svetih pisama te riječi proroka;

  • prepoznati, razumjeti, osjetiti istinu i važnost evanđeoskih nauka i načela te ih primijeniti;

  • objašnjavati i širiti evanđeoske nauke i načela te svjedočiti o njima;

  • savladati ključne stihove iz Svetih pisama i Osnovne nauke.

Ovaj priručnik za učitelja pripremljen je kako bi vam pomogao biti uspješnima u ostvarenju ovih ciljeva.

Slika
djevojčica čita Sveta pisma

Vjeronauk i nedjeljni nastavni plan za mlade

Pomoći mladima da postanu obraćeni na evanđelje Isusa Krista

Ujedinjeno nastojanje

Prvo predsjedništvo je pozvalo roditelje, učitelje i vođe da »pomognu mladima da uče evanđelje vlastitim proučavanjem i vjerom, otkriju istinitost evanđelja za sebe te ojačaju svoje obitelji i druge iznošenjem svojih iskustava, uvida i svjedočanstva«. Čineći to, pomoći će im slijediti put koji »će ih voditi do obraćenja« (Teaching the Gospel in the Savior’s Way [2012.], 2).

Pod vodstvom svećeništva, organizacije Mladića, Djevojaka, Nedjeljne škole i Vjeronauka, zajedničkim su naporom razvile nastavni plan kako bi pomogle mladima da ostvare ove ciljeve. Iako svaka organizacija ima jedinstvenu ulogu u osnaživanju mladih, središnja svrha svakog nastavnog plana za mlade jest voditi ih Spasitelju i ostvariti njihovo obraćenje na njegovo evanđelje. Nastavni plan za svaku organizaciju mladih osmišljen je da radi su skladu s onim druge organizacije za mlade. Na primjer:

  • »Podučavati na Spasiteljev način« (odsjek objavljen i u materijalima za vjeronauk i u nedjeljnom nastavnom planu za mlade) zajedno su osmislile organizacije mladih kako bi pomogle učiteljima, roditeljima i vođama učiti o tome kako je Spasitelj naučavao (vidi Gospel Teaching and Learning: A Handbook for Teachers and Leaders in Seminaries and Institutes of Religion [2012.], v–vii; Teaching the Gospel in the Savior’s Way [2012.], 4–5). »Podučavati na Spasiteljev način« istražuje kako je Spasitelj pomogao drugima usvojiti svete istine koje je naučavao potičući ih da djeluju u vjeri i preuzmu aktivnu ulogu u postupku učenja. Ova načela evanđeoskog podučavanja i učenja uvrštena su u nastavni plan za sve organizacije mladih.

  • Nastavni plan za sve organizacije mladih naglašava iste temeljne nauke. Odsjek Osnovni nauci naglašen u nastavnom planu vjeronauka odgovara odsjeku Osnovna načela nauka koji se naučava u nastavnom planu mladih. Na nedjeljnim je satovima nastavni plan mladih usmjeren na jedno od ovih načela svakog mjeseca. Na vjeronauku, ova su načela naglašena dok mladi proučavaju svako od standardnih djela. Ovo ujedinjeno nastojanje pomaže potkrijepiti istine koje mladi uče nedjeljama s onima koje uče u razredima vjeronauka i obrnuto. Naglašavanje ovih istih ključnih nauka u svim nastavnim planovima mladih daje više neprekinutih iskustava za mlade, učitelje i roditelje.

  • Nastavni plan za svaku organizaciju osmišljen je kako bi pomogao mladima produbiti njihovo razumijevanje i svjedočanstvo evanđelja te naučiti kako ga naučavati drugima. Kako bi se to ostvarilo, i materijali za vjeronauk i nastavni plan mladih usmjereni su na pomaganje mladima da preuzmu aktivnije uloge kao polaznici evanđelja, sami za sebe otkriju istine o evanđelju te objasne drugima ove istine, iznose ih i svjedoče o njima.

  • Oni koji su pozvani podučavati u Nedjeljnoj školi, Mladićima, Djevojkama i Vjeronauku vjerojatno će vidjeti dosljednost u pristupu evanđeoskom podučavanju i učenju. I materijali vjeronauka i nastavni plan mladih usmjereni su na pomaganje mladima da prodube svoje obraćenje. Kao rezultat ovog zajedničkog cilja, mnogi materijali za obuku i mediji osmišljeni za učitelje koji koriste nedjeljni nastavni plan za mlade, koriste se na vjeronauku i uključeni su na stranicu LDS.org.

Jedinstvena gledišta

Svaka organizacija mladih ima jedinstvenu ulogu u pomaganju mladima da postanu obraćeni na evanđelje (vidi Teaching the Gospel in the Savior’s Way, 12–13). Na primjer, nastavni plan koji se koristi u razredima Nedjeljne škole, Mladića i Djevojaka svakog je mjeseca usmjeren na jedno osnovno načelo nauka. Za razliku od toga, polaznici vjeronauka uče nauke i načela evanđelja proučavajući standardna djela od početka do kraja.

Proučavanjem evanđelja po temama na nedjeljnim satovima, mladi mogu produbiti svoje razumijevanje određenih nauka istraživanjem različitih strana ovih istina i podučavajući jedni druge o njima. Na vjeronauku su mladi u mogućnosti otkriti i razumjeti ove iste nauke u kontekstu povezanih istina u Svetim pismima i vidjeti ih prikazane u životima i naučavanjima osoba u Svetim pismima. Nadalje, proučavanjem Svetih pisama od početka do kraja mladi mogu rasti u svojem pouzdanju da im »Nebeski Otac doista govori kroz Sveta pisma te [steći] pouzdanje da se mogu okrenuti Svetim pismima i pronaći odgovore na svoje probleme i molitve« (Howard W. Hunter, »Eternal Investments« [obraćanje vjeroučiteljima Crkvenog obrazovnog sustava, 10. veljače 1989.], 2; LDS.org). Mladi također postaju upoznati sa Svetim pismima tako da ih ubuduće mogu učinkovito koristiti kao misionari, vođe i roditelji. Oba načina proučavanja evanđelja rade zajedno kako bi mladima pomogli pridobiti njihovo razumijevanje evanđelja te ih pripremili da druge podučavaju evanđelju.

Priprema lekcije

Onima koji naučavaju njegovo evanđelje, Gospodin je zapovjedio da »podučava[ju] načela evanđelja mojega, koja su u Bibliji i Mormonovoj knjizi, u kojoj je punina evanđelja« (NiS 42:12). Nadalje je podučio da se ove istine trebaju naučavati kako ih »bude upućivao Duh« koji »će… biti dan molitvom vjere« (NiS 42:13–14). Dok pripremate svaku lekciju, uz molitvu tražite vodstvo Duha da vam pomogne razumjeti Sveta pisma te nauke i načela koje sadrže. Slično tomu, slijedite poticaje Duha kada planirate kako pomoći svojim polaznicima razumjeti Sveta pisma, biti podučeni Duhom Svetim i osjetiti želju da primijene ono što su naučili.

Na ovom su tečaju Nauk i savezi vaš osnovni tekst dok se pripremate i podučavate. Uz molitvu proučite odsjeke ili stihove koje ćete naučavati. Nastojte razumjeti kontekst i sadržaj svetopisamskog bloka, uključujući radnju, ljude, mjesta, i događaje. Dok se upoznajete s kontekstom i sadržajem svakog svetopisamskog bloka, nastojte prepoznati nauke i načela koje sadrži te odlučiti koje su od ovih istina najvažnije da ih vaši polaznici razumiju i primjenjuju. Jednom kada ste prepoznali na što ćete se usredotočiti, možete odrediti koje će metode, pristupi i aktivnosti najbolje pomoći vašim polaznicima da nauče i primijene svete istine koje se nalaze u Svetim pismima.

Ovaj je priručnik osmišljen kako bi vam pomogao u tom postupku. Pažljivo pregledajte materijale lekcije koji odgovaraju svetopisamskom bloku koji ćete naučavati. Možete odabrati iskoristiti sve ili dio prijedloga svetopisamskog bloka, ili možete prilagoditi predložene ideje potrebama i okolnostima polaznika koje podučavate.

Važno je da pomognete polaznicima proučiti cijeli svetopisamski blok u svakoj lekciji. Čineći to, pomoći ćete polaznicima da shvate cijelu poruku pisca Svetih pisama koju je htio prenijeti. Međutim, dok planirate svoju lekciju, možete otkriti da nemate dovoljno vremena tijekom razdoblja sata za iskoristiti sve prijedloge naučavanja iz priručnika. Tražite vodstvo Duha i uz molitvu razmotrite potrebe vaših polaznika dok odlučujete koje dijelove svetopisamskog bloka naglasiti kako biste pomogli polaznicima da osjete istinu i važnost evanđeoskih istina te ih primijene u svom životu. Ako nemate dovoljno vremena, trebat ćete prilagoditi druge dijelove lekcije, sažimajući skupinu stihova ili vodeći polaznike da brzo pronađu načelo ili nauk prije nego što krenete na sljedeću skupinu stihova.

Dok razmatrate kako prilagoditi materijale lekcija, pripazite da slijedite ovaj savjet starješine Dallina H. Oaksa iz Zbora dvanaestorice apostola:

Slika
starješina Dallin H. Oaks

»Predsjednik Packer je često naučavao, koliko sam čuo, da prvo usvojimo, a zatim prilagodimo. Ako smo u potpunosti potkovani u propisanim lekcijama koje održavamo, onda možemo slijediti Duha da ih prilagodimo« (»A Panel Discussion with Elder Dallin H. Oaks« [satelitski prijenos vjeronauka i instituta vjere, 7. kolovoza 2012.]).

Dok se pripremate podučavati, budite obazrivi prema polaznicima koji imaju posebne potrebe. Prilagodite aktivnosti i očekivanja kako biste im pomogli da uspiju. Komunikacija s roditeljima i vođama pomoći će vam da budete svjesni potreba polaznika te će vam pomoći uspjeti u pružanju smislenog i obrazovnog iskustva polaznicima.

Tijekom svojeg pripremanja lekcije možete odabrati da koristite alate Napomene i dnevnici na stranici LDS.org ili u aplikaciji Evanđeoska knjižnica za mobilne uređaje. Ove alate možete koristiti kako biste označavali Sveta pisma, govore sa sabora, crkvene časopise, članke ili lekcije. Također, možete nadodavati i spremati bilješke za korištenje tijekom lekcija. Kako biste naučili više o tome kako koristiti ove alate, pogledajte stranicu Notes and Journal Help na LDS.org.

Koristiti Svakodnevni priručnik za učitelja

Uvod u svetopisamski blok

Uvodi u svetopisamski blok nude kratak pregled konteksta i sadržaja svetopisamskog bloka za svaku lekciju.

Grupiranje stihova i kontekstualni sažetak

Svetopisamski su blokovi često raspodijeljeni u manje segmente ili skupine stihova koji su usmjereni na određenu temu ili djelo. Kratak sažetak događaja ili naučavanja unutar te skupine stihova slijedi osvrt na svako grupiranje stihova.

Pomoći pri podučavanju

Pomoći pri podučavanju objašnjavaju načela i metode evanđeoskog naučavanja. One vam mogu pomoći u vašim nastojanjima da se poboljšate kao učitelj.

Predmet lekcije

Predmet lekcije sadrži vodstvo za vas dok proučavate i podučavate. Predlaže ideje za podučavanje, uključujući pitanja, aktivnosti, citate, dijagrame i tablice.

Nauci i načela

Dok nauci i načela prirodno proizlaze iz proučavanja svetopisamskog teksta, oni su naglašeni podebljano otisnutim slovima kako bi vam pomogli da ih prepoznate i naglasite u svojoj raspravi s polaznicima.

Slike

Slike crkvenih vođa i događaja iz Svetih pisama predstavljaju vizualna pomagala koja možete prikazati dok podučavate, ako su dostupna.

Prostor stupca

Prostor stupca može se koristiti za pripremu lekcije, uključujući pisanje napomena, načela, iskustava ili drugih ideja, kako se osjetite potaknuti Duhom Svetim.

Komentari i osnovni podaci

Na kraju nekih lekcija ponuđeni su dodatni citati i objašnjenja kako bi vam pružili dodatno razumijevanje povijesnog konteksta, određenih pojmova ili svetopisamskih odlomaka. Iskoristite podatke u ovom odsjeku kako biste se pripremili odgovoriti na pitanja ili pružiti dodatne uvide dok naučavate. Dodatna obrazloženja mogu se pronaći u digitalnom obliku ovog priručnika na stranici LDS.org.

Dodatne ideje za podučavanje

Dodatne ideje za podučavanje nalaze se na kraju nekih lekcija. One nude prijedloge za podučavanje nauka i načela koji se možda neće prepoznati ili naglasiti u predmetu lekcije. Također mogu ponuditi prijedloge o korištenju vizualnih pomagala, poput DVD prezentacija i videozapisa na stranici LDS.org. Dodatne ideje za podučavanje mogu se pronaći u digitalnom obliku ovog priručnika na stranici LDS.org.

Svakodnevni program vjeronauka (proizvoljni i ranojutarnji)

Ovaj priručnik sadrži sljedeće elemente za svakodnevne učitelje vjeronauka: 160 svakodnevnih lekcija za učitelje, pomoć u naučavanju i izvore za naučavanje stihovne okosnice i Osnovnih nauka.

Svakodnevne lekcije za učitelje

Oblik lekcije

Svaka lekcija u ovom priručniku usmjerena je na svetopisamski blok umjesto na određeni pojam, nauk ili načelo. Ovaj će format pomoći vama i vašim polaznicima da uzastopno proučavate Sveta pisma i raspravljate o naucima i načelima kako prirodno proizlaze iz svetopisamskog teksta. Dok polaznici uče kontekst u kojem se nalazi nauk ili načelo, njihovo će se razumijevanje istine produbiti. Uz to, polaznici će biti sposobniji vidjeti i razumjeti puni opseg poruka koje su nadahnuti pisci Svetih pisama htjeli prenijeti. Naučavanje Svetih pisama na ovaj način također će pomoći polaznicima naučiti kako otkriti i primijeniti vječne istine u svojem osobnom proučavanju Svetih pisama.

Nisu svi segmenti svetopisamskog bloka naglašeni u svakoj lekciji. Nekim je segmentima pridano manje pažnje jer su manje ključni za sveukupnu poruku nadahnutog pisca ili zato što bi mogli biti manje primjenjivi mladima. Vi imate odgovornost prilagoditi ove materijale prema potrebama i interesima polaznika koje podučavate. Možete prilagoditi ideje lekcija u ovom priručniku odabirom stavljanja većeg naglaska na određeni nauk ili načelo nego što je to dano u materijalu lekcije ili odabirom da se stavi manje naglaska na segment svetopisamskog bloka koji je duboko razrađen u priručniku. Tražite vodstvo Duha Svetoga da vam pomogne ostvariti ove prilagodbe dok se pripremate i podučavate.

Nauci i načela

U predmetu svake lekcije pronaći ćete da je nekoliko ključnih nauka i načela označeno podebljanim slovima. Ovi su nauci i načela prepoznati u nastavnom planu jer (1) odražavaju središnju poruku svetopisamskog bloka, (2) posebno su primjenjivi potrebama i okolnostima polaznika, ili (3) oni su ključne istine koje mogu pomoći polaznicima da prodube svoje odnose s Gospodinom. Budite svjesni toga da se u Nauku i savezima naučavaju brojne druge istine osim onih koje su prepoznate u nastavnom planu. Predsjednik Boyd K. Packer je naučavao da Sveta pisma sadrže »bezbrojne kombinacije istina koje će odgovarati potrebama svake osobe u svim okolnostima« (»The Great Plan of Happiness« [Simpozij COS-a o Nauku i savezima/povijesti Crkve, 10. kolovoza 1993.], LDS.org; vidi i Teaching Seminary: Preservice Readings [2004.], 69, LDS.org).

Dok podučavate, dosljedno nudite polaznicima prilike da prepoznaju nauke i načela u Svetim pismima. Dok polaznici izražavaju istine koje otkrivaju, često mogu koristiti riječi koje se razlikuju od toga kako su nauk ili načelo navedeni u ovom priručniku. Također, mogu otkriti istine koje nisu prepoznate u pregledu lekcije. Budite pažljivi da ne predlažete kako su odgovori polaznika pogrešni jer su riječi koje koriste izražene drugačije od onih korištenih u priručniku ili zato što su prepoznali istinu koja nije spomenuta u nastavnom planu. Međutim, ako je izjava polaznika po nauku netočna, vaša je odgovornost blago mu pomoći da ispravi svoju izjavu dok održavate ozračje ljubavi i povjerenja. Čineći to, možete ponuditi važno iskustvo učenja za polaznike u vašem razredu.

Tempo

Ovaj priručnik sadrži 160 svakodnevnih lekcija vjeronauka. Možete prilagoditi lekcije i tempo kako je potrebno za onoliko vremena koliko imate za naučavanje ovog tečaja. Pogledajte dodatak na kraju ovog priručnika za primjer vodiča tempa. Vodič tempa temelji se na 36 tjedana ili 160 dana školske godine, a uključuje 20 »prilagodljivih dana« koje možete iskoristiti kako biste prilagodili dnevne lekcije, pomogli polaznicima savladati ključne svetopisamske odlomke i Osnovne nauke, pregledati raniji materijal i omogućiti prekide u rasporedu.

Rad za nadoknadu

Vodič za kućno proučavanje Nauka i saveza i povijesti Crkve za polaznike vjeronauka može se koristiti u dnevnim programima vjeronauka kao izvor za omogućavanje polaznicima rada za nadoknadu. Lekcije u vodiču za proučavanje za polaznike za kućno proučavanje usporedne su s onima predstavljenim u ovom priručniku. Polaznici koji često izostaju sa satova mogu biti zaduženi da dovrše zadatke u vodiču za proučavanje koji odgovaraju sadržaju propuštenom na satu. Zaduženja se mogu ispisati sa stranice LDS.org pa ne trebate dostaviti cijeli priručnik polaznicima koji trebaju napraviti rad za nadoknadu. Više podataka vezano za Vodič za kućno proučavanje Nauka i saveza i povijesti Crkve za polaznike vjeronauka ponuđeno je u odsjeku pod nazivom »Program kućnog proučavanja vjeronauka« u ovim uvodnim materijalima.

Pomagala za podučavanje

Pomagala za podučavanje pojavljuju se na rubovima stranica ovog priručnika. Ova pomoć pri podučavanju objašnjava i prikazuje kako vi i polaznici koje podučavate možete primijeniti Osnove evanđeoskog naučavanja i podučavanja u svojem proučavanju Nauka i saveza te povijesti Crkve. Također, nude prijedloge o tome kako učinkovito koristiti raznolike metode i vještine podučavanja te pristupe podučavanju. Kada počnete shvaćati načela sadržana u pomagalima za podučavanje, tražite načine da ih dosljedno prakticirate i primjenjujete u svojem podučavanju.

Koristiti lekcije za kućno proučavanje

Sažetak lekcija za polaznike

Sažetak će vam pomoći da se upoznate s kontekstom te naucima i načelima koje su polaznici proučavali tijekom tjedna u svojem vodiču za proučavanje.

Uvod u lekciju

Uvod u lekciju pomoći će vam saznati koji će dijelovi svetopisamskog bloka biti naglašeni u lekciji.

Predmet lekcije

Predmet lekcije sadrži vodstvo za vas dok proučavate i podučavate. Predlaže ideje za podučavanje, uključujući pitanja, aktivnosti, citate, dijagrame i tablice.

Grupiranje stihova i kontekstualni sažetak

Stihovi su grupirani prema tome gdje se promjene u kontekstu ili sadržaju događaju kroz svetopisamski blok. Nakon kratkog sažetka događaja ili naučavanja unutar te skupine stihova, slijedi osvrt na svako grupiranje stihova.

Nauci i načela

Dok nauci i načela prirodno proizlaze iz proučavanja svetopisamskog teksta, oni su naglašeni podebljano otisnutim slovima kako bi vam pomogli da ih prepoznate i naglasite u svojoj raspravi s polaznicima.

Uvod u Sljedeću jedinicu

Posljednji odlomak svake lekcije nudi uvid u sljedeću jedinicu. Iznesite ovaj odlomak svojim polaznicima na kraju svake lekcije kako biste im pomogli da se raduju proučavanju Svetih pisama tijekom nadolazećeg tjedna.

Program vjeronauka za kućno proučavanje

Pod vodstvom mjesnih svećeničkih vođa i predstavnika ViI-a, mogu se organizirati satovi vjeronauka za kućno proučavanje na mjestima gdje polaznici ne mogu prisustvovati svakodnevnim satovima zbog udaljenosti ili drugih čimbenika (poput invaliditeta). Tečajevi kućnog proučavanja obično se ne nude ondje gdje su dostupni svakodnevni (tjedni) tečajevi u ranojutarnjem ili proizvoljnom terminu.

Program kućnog proučavanja omogućava polaznicima da dobivaju zasluge na vjeronauku dovršavajući zasebne lekcije kod kuće umjesto svojim prisustvom na satovima tijekom tjedna. Ove se lekcije nalaze u zasebnom priručniku koji se zove Vodič za kućno proučavanje Nauka i saveza i povijesti Crkve za polaznike vjeronauka. Polaznici se sastaju jednom tjedno s učiteljem vjeronauka kako bi predali svoj rad i sudjelovali u lekciji u razredu. Vodič za proučavanje za polaznike i tjedne lekcije u razredu nadalje su objašnjene ispod.

Vodič za proučavanje za polaznike koji proučavaju kod kuće

Vodič za kućno proučavanje Nauka i saveza i povijesti Crkve za polaznike vjeronauka osmišljen je da pomogne polaznicima koji proučavaju kod kuće da steknu iskustvo u proučavanju Nauka i saveza te povijesti Crkve koje je slično onom polaznika vjeronauka koji prisustvuje satovima tijekom tjedna. Stoga, tempo vodiča za proučavanje za polaznike, kao i nauka i načela koje naglašava, usporedan je s materijalima u ovom priručniku. Vodič za proučavanje za polaznike također sadrži upute za stihovnu okosnicu. Odlomci stihovne okosnice objašnjeni su u kontekstu kako se pojavljuju u svetopisamskom tekstu, a često se nude aktivnosti pisanja u lekcijama u kojima su odlomci obrađeni.

Polaznici vjeronauka koji proučavaju kod kuće svakoga tjedna trebaju dovršiti četiri lekcije iz vodiča za proučavanje za polaznike i sudjelovati u tjednim lekcijama koje izlaže njihov učitelj vjeronauka. Polaznici ispunjavaju zaduženja dana pod brojevima iz vodiča za proučavanje u svojim dnevnicima proučavanja Svetih pisama. Polaznici bi također trebali imati dva dnevnika proučavanja Svetih pisama kako bi jedan mogli ostaviti kod svojeg učitelja te nastaviti svoj rad u drugom. Kada se polaznici svakog tjedna sastaju sa svojim učiteljem, jedan se dnevnik predaje učitelju za kućno proučavanje, a drugi se vraća natrag polazniku kako bi ga koristio za lekciju idućeg tjedna. (Na primjer, tijekom jednog tjedna, polaznik dovršava zaduženja u prvom dnevniku. Polaznik zatim donosi ovaj dnevnik na nastavu i predaje ga učitelju. Tijekom idućeg tjedna, polaznik dovršava zaduženja u drugom dnevniku. Kada polaznik preda drugi dnevnik, učitelj vraća prvi dnevnik. Polaznik tada koristi prvi dnevnik kako bi dovršio zaduženja za idući tjedan.)

Potiču se svi polaznici vjeronauka da svakodnevno proučavaju Sveta pisma i čitaju tekst za tečaj, no polaznici koji proučavaju kod kuće trebali bi razumjeti kako se od njih očekuje da provedu dodatnih 30 do 40 minuta svakoga dana na svaku od četiri lekcije za kućno proučavanje u svakoj jedinici i da prisustvuju tjednim lekcijama za kućno proučavanje.

Tjedne lekcije za učitelje za kućno proučavanje

Svaka jedinica u Vodiču za kućno proučavanje Nauka i saveza i povijesti Crkve za polaznike vjeronauka odnosi se na pet lekcija u priručniku za svakodnevnog učitelja. Na kraju svakih pet lekcija u ovom priručniku pronaći ćete jednu tjednu lekciju za učitelja za kućno proučavanje. Lekcije za kućno proučavanje pomoći će polaznicima da pregledaju nauke i načela koje su naučili dok su dovršavali lekcije u vodiču za proučavanje za polaznike tijekom tjedna, prodube svoje razumijevanje o njima i primijene ih. Ove lekcije također mogu istražiti dodatne istine koje nisu obrađene u vodiču za proučavanje za polaznike. (Za pomoć u planiranju vašeg rasporeda lekcija, pogledajte vodič tempa za učitelje za kućno proučavanje u dodatku na kraju ovog priručnika.)

Kao učitelj za kućno proučavanje, trebate imati detaljno razumijevanje onoga što vaši polaznici svakog tjedna proučavaju kod kuće kako biste mogli odgovoriti na pitanja i voditi smislene rasprave kada se sretnete s njima. Zatražite polaznike da na tjedni razredni sat donesu svoja Sveta pisma, dnevnike proučavanja Svetih pisama i vodiče za proučavanje za polaznike kako bi ih mogli pregledavati tijekom lekcije. Prilagodite lekcije prema potrebama polaznika koje podučavate i u skladu s vodstvom Svetoga Duha. Također, možete pregledati svakodnevne lekcije za učitelje u ovom priručniku dok se pripremate i podučavate. Proučavanje pomagala i metoda za podučavanje koje se koriste u svakodnevnim lekcijama može pomoći obogatiti vaše tjedno podučavanje. Ugodite svim posebnim potrebama polaznika koje podučavate. Na primjer, ima li polaznik poteškoća s pisanjem, dopustite njemu ili njoj korištenje uređaja za snimanje glasa ili da izlaže misli članu obitelji ili prijatelju koji može zapisati njegove ili njezine misli.

Na kraju svake tjedne lekcije sakupite dnevnike proučavanja Svetih pisama od polaznika i potaknite ih da nastave svoje proučavanje. Predajte im dnevnik proučavanja Svetih pisama za zaduženje narednog tjedna kako je objašnjeno u odsjeku »Vodič za kućno proučavanje za polaznike«. (Pod vodstvom svećeničkih vođa i roditelja, [pozvani] učitelji vjeronauka u kolčiću mogu elektroničkim putem komunicirati s polaznicima vjeronauka upisanima na vjeronauk kućnoh proučavanja.)

Dok čitate zaduženja iz dnevnika proučavanja Svetih pisama polaznika, s vremena na vrijeme odgovorite na njihov rad zapisivanjem kratke poruke ili komentarom kada ih idući put vidite. Također, možete potražiti druge načine da pružite podršku i smislenu povratnu informaciju. Ovo će pomoći polaznicima znati da vam je stalo do njihovog rada i motivirati ih da budu detaljni u svojim odgovorima.

Većina napora polaznika da ovladaju odlomcima stihovne okosnice bit će uložena dok dovršavaju svoje lekcije za kućno proučavanje. Učitelji za kućno proučavanje mogu naknadno provjeriti napore polaznika tijekom lekcija za kućno proučavanje pozivajući polaznike da izrecitiraju ili pregledaju odlomke stihovne okosnice koji se pojavljuju u tekstu za jedinicu proučavanja tog tjedna.

Drugi izvori

Projekt pod nazivom Radovi Josepha Smitha

Većina povijesnih podataka u ovom priručniku preuzeta je iz djela History of the Church [Povijest Crkve] i Joseph Smith Papers Project [Projekt Radovi Josepha Smitha]. Od posebne pomoći su bili svesci 1 i 2 serije Documents knjige The Joseph Smith Papers, koje je objavilo crkveno Izdavaštvo za povijesni materijal (otisak Odjela za povijest Crkve Isusa Krista svetaca posljednjih dana). Kako biste pregledali digitalizirane slike i čitali transkripte izvornih dokumenata u projektu pod nazivom Joseph Smith Papers, posjetite stranicu josephsmithpapers.org.

Alati Napomena i dnevnika

Priručnici za učitelja vjeronauka i vodič za proučavanje za polaznika dostupni su na stranici LDS.org i u aplikaciji Evanđeoska knjižnica za mobilne uređaje. Učitelji i polaznici mogu koristiti alate Napomene i dnevnici na internetu i mobilnim uređajima kako bi označavali i dodavali napomene internetskoj verziji ovih priručnika dok pripremaju lekcije i proučavaju Sveta pisma. Priručnik za učitelja i vodič za proučavanje za polaznika također su dostupni za preuzimanje u zamjenskim formatima (poput PDF datoteka, ePub-a i mobi [Kindle] datoteka) na stranici LDS.org.

Dodatne stavke

Sljedeći su izvori dostupni na internetu preko vašeg nadzornika, mjesnih crkvenih distribucijskih centara i crkvene internetske trgovine (store.lds.org):

Ispišite